Okrągły Stół o problemach w psychiatrii dziecięcej

Okrągły Stół o problemach w psychiatrii dziecięcej

Działacze Lewicy zaprosili organizacje społeczne do udziału, do rozmów przy okrągłym stole o problemach psychiatrii dziecięcej. Spotkanie, odbyło się w Sejmie 10 marca br. Było odpowiedzią na rosnąca liczbę prób samobójczych dzieci i młodzieży.

Pierwszy raz w Sejmie i w takiej formule odbył się „Okrągły Stół o problemach w psychiatrii dziecięcej” z udziałem specjalistów, parlamentarzystów oraz przede wszystkim młodzieży, którą coraz częściej dotyka depresja i brak wsparcia w chorobie. Zapowiedziano kontynuację pracy i powołanie trzech podstolików związanych z polityką państwa w zakresie edukacji, ochrony zdrowia oraz polityki społecznej.

Dane na temat problemów dzieci i młodzieży są zatrważające. W Polsce mamy epidemię samobójstw i prób samobójczych wśród dzieci i młodzieży. Badania Fundacji GrowSpace pokazują, że miało miejsce ponad 2000 prób zabójczych, z których 150 było udanych. Dodatkowym problemem jest brak specjalistów. Według danych Naczelnej Izby Lekarskiej 31 grudnia 2022 r. w Polsce było 555 psychiatrów dzieci i młodzieży, z czego 521 wykonywało ten zawód.

W wydarzeniu udział wzięli psychiatrzy, psychologowie, psychoterapeuci i przede wszystkim przedstawiciele młodego pokolenia w tym reprezentanci Parlamentu Młodych, czy też Młodoych Sejmików Województw, a także Młoda Lewica i Federacji Młodych Socjaldemokratów, Młodych Razem. Politycy: posłowie klubu Lewica oraz posłanka Koalicji Obywatelskiej Jolanta Kluzik-Rostowska. Przedstawiciele organizacji pozarządowych: Fundacja „Grow Space”, Szczera Sfera, Ranking Szkół Przyjaznych LGBT +, Fundację Impuls, Dopamina Lab, Fundacja Neuroróżnorodni, Fundacja Protest z !, Wolna Szkoła, Olsztyński Marsz Równości. Organizacje zawodowe i pracownicze reprezentujące pracowników ochrony zdrowia: Ogólnopolski Związek Zawodowy Psychologów oraz Ogólnopolskie Związek Zawodowy Pielęgniarek i Położnych. Biuro Rzecznika Praw Pacjenta.

Młodzieżowy Sejmik Województwa Pomorskiego reprezentowali Cyprian Mrzygłód, Kalina Linstaedt oraz Jan Pasko-Porys.

Sprawy urzędowe

Dodatkowych informacji może udzielić Ci Biuro Prasowe Urzędu pod numerem 58 326 85 36
lub adresem e-mail prasa@pomorskie.eu

Więcej o biznesie w regionie

Znajdziesz na stronach Departamentu Rozwoju Gospodarczego oraz Agencji Rozwoju Pomorza.